HomeActualități Românești

EURO 2024 | România pierde cu 2-0 în fața Belgiei. Suporterii români fac din nou spectacol

Echipa națională de fotbal a României a fost înfrântă de naționala Belgiei în al doilea meci al Grupei E la Euro 2024. Suporterii români, care au colorat în galben tribunele, au susținut echipa până în ultimul minut.

Belgia a deschis scorul foarte repede în partida de sâmbătă seara, Tielemans înscriind cu un șut puternic din marginea careului de 16 metri, din pasa lui Lukaku, în minutul 2.

Jucătorii români au ratat o serie de ocazii, trecând pe lângă șanse importante, când încă erau în poziția de a egala scorul. Belgia a mai înscris un gol în minutul 80.

Cel mai bun jucător al naționalei tricolore a fost portarul Niță, care a reușit să salveze multe ocazii ale experimentaților jucători belgieni.

În primul meci din Grupa E, reprezentativa Belgiei a pierdut în fața Slovaciei, iar România a învins Ucraina cu 3-0.

Înaintea ultimului meci din grupă, toate cele patru echipe au câte 3 puncte, România având un golaveraj mai bun.

Miercuri, România va întâlni Slovacia, fiind obligată s-o învingă pentru a accede în optimile Euro 2024.