HomeActualități Românești

EURO 2024 | România se califică în optimi de pe locul I în Grupa E

Echipa națională de fotbal a României s-a calificat miercuri seară în optimile Campionatului European de Fotbal din Germania. Tricolorii au remizat

Tricolorii au remizat cu Slovacia în ultimul meci al Grupei E, 1-1, și merg în optimile de finală unde vor întâlni reprezentativa Olandei.

Slovacia a deschis scorul în minutul 24 prin Duda, iar România a egalat prin penalty în minutul 37, după un șut imparabil executat de Răzvan Marin.

În celălalt meci al grupei, Belgia a remizat 0-0 cu Ucraina, generând un clasament inedit, toate cele patru echipe având câte patru puncte.

România se califică pe locul I, fiind avantajată de golaveraj, urmată de Belgia pe locul II și Slovacia pe locul III. Ucraina părăsește competiția.

La fel ca în partidele precedente, suporterii români au creat adevăratul spectacol pe stadionul din Frankfurt.