HomeActualități Românești

Înot: David Popovici își păstrează titlul european la 100 metri liber. Victorie cu al doilea timp al anului și al treilea din istorie

David Popovici a triumfat în finala de la 100 metri liber la Campionatele Europene de la Belgrad. A încheiat cursa în 46,88 secunde. Și-a apărat titlu

David Popovici a triumfat în finala de la 100 metri liber la Campionatele Europene de la Belgrad. A încheiat cursa în 46,88 secunde. Și-a apărat titlul cucerit acum 2 ani la Roma și a stabilit al 3-lea cel mai bun timp din istoria probei.

Popovici a încheiat la doar două sutimi de recordul european, pe care îl deţine din 2022, de la Roma. Recordul mondial (46 sec 80/100) este deţinut din februarie de chinezul Zhanle Pan.

Pe locul 2 s-a clasat ungurul Nador Nemeth, 47,49 s, iar pe 3 Andrej Barna, 47,66 s.