HomeActualități Românești

David Popovici, o nouă medalie de aur la înot după o cursă fabuloasă

David Popovici (17 ani) a câștigat o nouă medalie de aur la Campionatul Mondial de Natație din Peru, rezervat juniorilor. Înotătorul român a termin

Înotătorul român a terminat pe primul loc cursa de 200 metri liber, în care este campion mondial și european de seniori.

David Popovici a intrat în concurs cu cel mai bun timp al seriilor de calificare

Finala a fost fără emoții pentru sportivul din țara noastră care a încheiat cursa pe prima poziție, cu timpul de 1:46.18.

Este a doua medalie de aur pentru David Popovici la Mondialul din Peru, după cea câștigată cu echipa de ștafetă a României.

Pentru înotătorul român urmează calificările și probabil finala la 100 metri, unde este mare favorit.