HomeActualități Românești

EURO 2024 | România pierde în fața Olandei și părăsește competiția

Naționala de fotbal a României a pierdut în fața Olandei în faza optimilor de finală ale EURO 2024, cu scorul de 3-0 și părăsește competiția. Trico

Tricolorii au început partida cu Olanda în forță, animând cele câteva zeci de mii de spectatori români din tribune care au susținut jucătorii pe toată durata meciului.

Olandezii au deschis scorul în minutul 20 prin Cody Gakpo, care a șutat din interiorul careului spre partea stângă a porţii lui Florin Niță. Golul doi a venit în minutul 83, când în urma unei bâlbâieli a apărării tricolorilor Donyell Malen a marcat. În prelungiri, Olanda a mai marcat prin același Donyell Malen.

Tricolorii a avut ocazii importante de a deschide scorul și chiar de a conduce pe tabela de marcaj, însă jucătorilor români le-a lipsit precizia în momente cheie în careul olandez.

Printre cei mai marcanți jucători români la EURO 2024 se numără portarul Florin Niță, care a intervenit eroic în multe situații limită, cât și fundașul Radu Drăgușin.

România s-a calificat la un turneu european după o pauză de 8 ani. Fanii români au scanadat„România”! asigurând fundalul sonor pe final de meci.