HomeActualități Românești

FOTBAL | Naționala României se califică la EURO, după 8 ani. Când are loc competiția sportivă

România a învins Israelul în penultima partidă a preliminariilor Euro 2024, scor 2-1, și și-a asigurat calificarea la turneul final din Germania, după o pauză de opt ani.

Naționala se află pe prima poziție a Grupei I, profitând de remiza Elveției pe teren propriu cu Kosovo. E al șaselea turneu pentru tricolori și primul după cel din 2016.

După o ediție continentală, cu partide jucate în mai multe țări, Campionatul European din 2024 se va disputa în Germania. Aceasta a câștigat dreptul de a organiza turneul în fața Turciei. Este a treia oară când se joacă meciuri în Germania, după 1988 (turneu disputat doar în Germania de Vest) și 2020 (când Munchen a găzduit 4 meciuri).

Meciurile de la Euro 2024 se vor juca între 14 iunie și 14 iulie 2024.  Jocurile din grupă se vor termina pe 26 iunie, iar meciurile din optimi se vor disputa între 30 iunie și 2 iulie. „Sferturile” se dispută pe 5 și 6 iulie, semifinalele pe 9 și pe 10 iulie, iar finala pe 14 iulie.

Biletele la Campionatul European din 2024 vor costa între 30 și 200 de euro (bilete la meciurile din grupă), 50 și 600 de euro (meciul de deschidere), 50 și 250 de euro („optimi”), 60 și 300 de euro (sferturi de finală), 80 și 600 de euro (semifinale).