HomeActualități Americane

Revoltător: Un bărbat transgender în vâră de 29 de ani a învins o fetiță de 13 ani la campionatul de skateboarding din New York

Un bărbat adult biologic care se identifică a fi femeie a devansat o fată de 13 ani și a ocupat primul loc la un concurs de skateboarding feminin organizat sâmbătă la New York, informează Daily Wire.

Ricci Tres, în vârstă de 29 de ani, a câștigat divizia feminină a The Boardr Open și a obținut un premiu de 500 de dolari. Tres a învins un grup de femei biologice, inclusiv pe a doua clasată, Shiloh Catori, și alți patru copii, inclusiv Juri Iikura, în vârstă de 10 ani.

„Un bărbat câștigă finala feminină de skateboarding și banii la Boardr Open NYC prezentat de DC astăzi”, a scris pe Twitter Taylor Silverman, un skateboarder profesionist care a criticat bărbații biologici care concurează în acest sport.

Anul trecut, Tres a devenit primul transgender care a încercat să se califice la Jocurile Olimpice de skateboarding feminin, prezentând o cursă virtuală pentru Campionatele Naționale de skateboarding din SUA. Dar testosteronul biologic a fost, se pare, testat prea mare pentru a permite intrarea ca femeie conform standardelor Comitetului Olimpic Internațional (CIO).

„Nu voi crede niciodată că un bărbat în vârstă de 29 de ani care concurează în competiția feminină și îi ia locul întâi unei fete de 13 ani este “uimitor și curajos” și îi critic pe cei care cred că este așa”, a scris pe Twitter Sall Grover.

Potrivit unui sondaj Gallup recent, aproape două treimi dintre americani cred că sportivii ar trebui să concureze împotriva persoanelor de același sex biologic. Problema a ieșit în evidență atunci când înotătorul Lia Thomas de la Universitatea din Pennsylvania, un bărbat biologic și concurent la masculin încă din 2021, a început să concureze ca femeie și a câștigat un campionat NCAA.